علائم واریس پا، دلایل و راه های درمان

رگ های واریس، همان رگ های بزرگ شده اند. هر رگی ممکن است به واریس تبدیل شود، اما به طور معمول، رگ های ناحیه پاها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. در این مقاله به بررسی واریس پا میپردازیم.

دلیل ایجاد واریس در پا ها

دلیل ایجاد واریس پا این است که ایستادن زیاد و ایجاد فشار، باعث افزایش آسیب به رگ های قسمت پایین بدن میشود. در بسیاری از افراد، رگ های واریس مشکل زیادی ایجاد نکرده و در افراد دیگر، رگ های واریسی می توانند موجب درد و ناراحتی زیادی شوند.

گاهی اوقات واریس ها، منجر به مشکلات جدی تر می شوند. مشکل واریس، همچنین ممکن است خطر ابتلا به سایر مشکلات گردش خون را هم افزایش دهد. رگ های واریسی ممکن است باعث درد زیاد نشوند، اما رفته رفته می توانند برای فرد مشکل ساز شوند.

واریسی شدن پا

علائم واریس

نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است دچار وریدهای واریسی شده اید، عبارتند از:

رگ های تیره رنگ و بیشتر ،بنفش یا آبی رنگ ، رگ های پیچ خورده و برجسته که به شکل طناب پیچیده ای روی پا ظاهر می شود.

هنگامی که علائم و نشانه های دردناک رخ می دهد، ممکن است این علائم شامل موارد زیر باشند:

 • احساس ضعف و یا سنگینی در پاها
 • سوزش، گرفتگی عضلات و تورم در بخش پایین پاها
 • دردی که پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت، افزایش می یابد.
 • خارش در اطراف یک یا چند رگ
 • خونریزی از رگ های واریسی
 • زخم دردناک در ورید با تغییر رنگ پوست به صورت قرمز رنگ
 • علل واریس

  شریان ها خون را از قلب، به سایر بافت های بدن حمل می کنند. رگ ها، خون را از تمام نقاط بدن به قلب می رسانند. بنابراین خون، به راحتی در سیستم گردش خون منتقل می شود. برای بازگرداندن خون به قلب، رگ های پای شما باید در برابر گرانش و برگشت خون، درست عمل کنند.

  انقباضات عضلانی در پاهای شما، مانند پمپ عمل می کنند و در صورت وجود مشکل در گردش خون و ایجاد فشار خون در ناحیه پا، واریس پا ایجاد می شود.

  علل وریدهای واریسی می تواند شامل:

  سن

  همانطور که سن شما بالاتر می رود، رگ های شما می توانند کشش اولیه خود را از دست بدهند و دریچه رگ ها، ممکن است ضعیف شوند. این امر باعث می شود خونی که به سمت قلب شما در حال حرکت است، به عقب باز گردد. به این ترتیب، خونریزی، فشار خون و تجمع خون در رگ های شما بیشتر شده و ممکن است شما به واریس مبتلا شوید.

  واریسی شدن پا

  بارداری

  برخی از زنان باردار مبتلا به وریدهای واریسی هستند. بارداری حجم خون را در بدن افزایش می دهد، اما جریان خون را از پاها به لگن شما کاهش می دهد. این تغییرات گردش خون برای حمایت از جنین در حال رشد، طراحی شده است، اما می تواند عوارض ناخوشایندی در رگ های زنان باردار ایجاد کند.

  عوامل مهم در ابتلا به واریس

  این عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به رگ های واریسی می شود. خطر ابتلا به واریس با سن افزایش می یابد. پیری باعث سست شدن دریچه رگ هایی می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. در نهایت، گردش خون به درستی صورت نگرفته و واریس در پاها ایجاد می شود.

  جنسیت

  زنان بیشتر در خطر احتمال ابتلا به واریس پا هستند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پیش از قاعدگی یا یائسگی ممکن است عامل دیگری باشد، زیرا هورمون های زن تمایل به آرام کردن دیواره های رحم دارند.

  مصرف داروهای جایگزین هورمونی یا قرصهای جلوگیری از بارداری هم ممکن است خطر ابتلا به واریس پا را افزایش دهند.

  سابقه خانوادگی

  اگر یکی از اعضای خانواده دارای مشکل واریس باشد، احتمال اینکه سایر افراد خانواده به این بیماری دچار شوند، بسیار زیاد است.

  چاقی

  اضافه وزن در اضافه شدن فشار خون بر روی رگ های پا، بسیار موثر است. ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی، به مرور باعث ایجاد واریس پا می شود.

  واریسی شدن پا

  انواع ورید های واریسی

  ورید های واریس انواع متفاوتی دارد که در زیر به بیان برخی از این موارد می پردازیم. انواع واریس عبارتند از:

  1- واریس ورید صافن

  واریس ورید صافن به زمانی گفته می شود که ورید صافن در پا ها به طرز قابل توجهی بزرگ تر از اندازه طبیعی خود شده و پوست را برجسته کرده است. این ورید ها ظاهری بسیار بزرگ و طناب مانند داشته و می توانند بدون رنگ اما نمایان باشد.

  2- ورید های واریسی رتیکولار

  ورید های واریسی رتیکولار همانند یک تور بوده و سطح وسیع تری از پوست را می پوشانند. این ورید ها معمولا ضخیم تر بوده و به رنگ قرمز، سبز یا بنفش می باشند. ورید های رتیکولار با اینکه الزاما برجسته نیستند اما می توانند ظاهری نامطلوب داشته باشند.

  3- ورید های عنکبوتی

  ورید های عنکبوتی اندازه کوچک تری داشته، به رنگ قرمز یا آبی بوده و هر جای بدن دیده می شوند. ورید های عنکبوتی معمولا به شکل یک تور عنکبوت انتشار یافته و نسبت به دیگر ورید های واریسی نازک تر و کوچکتر هستند.

  عوارض واریس

  عوارض ورید واریسی، اگرچه نادر است ولی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  ایجاد زخم

  زخم های دردناک که ممکن است بر روی پوست اطراف ورید واریسی، به ویژه در نزدیکی مچ پا شکل بگیرند. این زخم ها ناشی از ایجاد مایع در این بافت ها است که ناشی از افزایش فشار خون داخل رگ های آسیب دیده است. در صورت بروز چنین زخم هایی، بلافاصله به پزشک(پزشک متخصص قلب و عروق) مراجعه کنید.

  لخته های خون

  گاهی اوقات، رگ های عمیق درون پاها بزرگ می شوند. در چنین مواردی، این ناحیه، ممکن است بطور قابل توجهی، آسیب ببیند. در صورت هر گونه تورم ناگهانی پا، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش فشار خون و لخته شدن خون شود.

  خونریزی

  گاهی اوقات، رگ های بسیار نزدیک به پوست ممکن است، پاره شوند. این مشکل، معمولا باعث خونریزی جزئی می شود. اما با مشاهده هر خونریزی، مراجعه به پزشک، ضروری است.

  واریس پا

  پیشگیری و درمان واریس

  هیچ راهی برای از بین بردن کامل وریدهای واریسی وجود ندارد. اما بهبود گردش خون ممکن است خطر ابتلا به رگ های واریسی را کاهش دهد.

  اقدامات مشابهی که می توانید برای رفع ناراحتی مشکل رگ های واریسی در خانه انجام دهید، می تواند به پیشگیری از بروز وریدهای واریسی کمک کند، از جمله: حرکت دادن پاها در هر موقعیتی، اجتناب از ایستادن به مدت طولانی و اجتناب از قرارگیری در وضعیت نامناسب که باعث فشار در ناحیه پا شود، تمرین و ماساژ، پوشش دهی پاها یا پوشیدن جوراب های فشرده مخصوص واریس.

  در صورتی که، دردهای واریسی بهبود پیدا نکرده و یا رگ های واریس برجسته تر و دردناک شوند، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک، پاهای شما در مورد وریدهای واریسی، توسط پزشک بررسی می شود تا درمان مناسب وضعیت شما انتخاب شود.

 • مراقبت های خانگی برای پیشگیری ورید های واریسی

  درمان ورید های واریسی می تواند به سادگی پوشیدن جوراب فشاری، کنترل وزن، انجام ورزش با شدت متوسط، اجتناب از ایستادن به مدت طولانی و بالا نگه داشتن پا ها در هر زمان ممکن باشد.

  قبل از در نظر گرفتن انجام جراحی جهت درمان ورید های واریسی باید به این نکته توجه کرد که اغلب مشکلات این ورید ها را می توان بدون انجام فرایند های تهاجمی درمان کرد.

  ورید های واریسی در اثر نیروی جاذبه زمین به وجود می آیند. همچنین، این مشکلات می توانند ناشی از افزایش سن نیز باشند. پزشک جهت مقابله با این وضعیت ممکن است به بیمار خود توصیه کند مدت مشخصی از روز پا های خود را بالا تر از سطح قلب قرار دهد.

  با این کار خون تجمع یافته در ورید های پا جهت دریافت اکسیژن به قلب باز می گردد. اغلب پزشکان علاوه بر بالا نگه داشتن پا ها، انجام ورزش های هوازی همچون پیاده روی را به همراه پوشیدن جوراب واریس توصیه می کنند. انجام این موارد حجم خون درون پا ها را کاهش داده و در طول زمان سبب کوچک شدن ورید ها می شود.

  پیشگیری از بروز ورید های واریسی در ابتدا با پوشیدن جوراب واریس آغاز شده و پس از آن داشتن رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می تواند به پیشگیری هر چه بیشتر کمک کند.

  در پایین توصیه هایی در این زمینه بیان شده است:

  • رژیم غذایی باید متعادل بوده، چربی و کربوهیدرات (قند) پایینی داشته و حاوی مقادیر فراوانی از میوه و سبزیجات باشد.
  • ویتامین C مصرف کنید. ویتامین C به تقویت دیواره های عروق خونی کمک می کند.
  • جهت پیشگیری از بروز یبوست یک رژیم غذایی سرشار از فیبر داشته باشید.
  • از مصرف شکر، مواد غذایی سرخ شده، غذا های کم ارزش، تنباکو، نمک، الکل و مواد غذایی فرآوری یا تصفیه شده اجتناب کنید.
  • جهت حفظ وزن خود به صورت روزانه ورزش کنید.
  • پیاده روی، شنا کردن و دوچرخه سواری به بهبود گردش خون کمک می کنند.
  • از پوشیدن لباس های تنگ و محدود کننده جریان خون بپرهیزید.
  • حداقل یک بار در روز نشسته و جهت رفع شدن علائم پا های خود را به مدت 20 دقیقه بالا تر از سطح قلب قرار دهید.
  • از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید.
  • هنگام نشستن پا های خود را بر روی یکدیگر قرار ندهید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین یا قرار دادن فشار غیر ضروری بر روی پا ها خودداری کنید.
  • گیاهان دارویی همچون شبدر سرخ و شاه بلوط هندی به طور ویژه ای در سالم و قوی نگه داشتن ورید ها موثر هستند.

پیشنهاد مشهد تجهیز استفاده از دستگاه ماساژور کف پا می باشد که به صورت تخصصی می تواند در درمان واریس پا به شما کمک کند.

mashhadtajhiz
آذر 28, 1399